Szkoła 2GratulacjeSzkoła 1Zakończenie rokuTargi edukacyjne 2016_2

Aktualności

Eksplozja ładunku wybuchowego w ZSP w Malachinie!

Na szczęście to tylko próbny alarm,  w ramach szkolnej  praktycznej próby sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji w budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie

Przebieg zdarzeń odbywał się zgodnie z poniższym scenariuszem: 29 października 2013r o godz. 10.10 na terenie szkoły „eksploduje ładunek wybuchowy”. Spowodował on zadymienie korytarzy, oraz zablokowanie drzwi do klasy nr 13 i uwięzienie uczniów wraz z nauczycielem w  Sali lekcyjnej. Dyrektor szkoły zarządza alarm – 7 krótkich dzwonków i jeden długi 3 minutowy są sygnałem do ewakuacji uczniów z klas. W czasie ewakuacji jeden z uczniów (pozorant) spada z schodów, co powoduje „otwarte złamanie nogi” i zostaje w budynku. Uczniowie zgodnie z procedurą są ewakuowani z szkoły. Nauczyciele składają meldunek dyrektor szkoły o stanie uczniów.

O godz. 10.14 na miejsce przybywa jednostka straży pożarnej i po informacji otrzymanej od dyrektora szkoły sprawdza budynek. Uczniowie z sali nr 13 wzywają pomocy. Strażacy sprawdzają budynek i wynoszą poszkodowanego ze „złamaną nogą”  i udzielają mu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dwóch strażaków udaje się do Sali nr 13 i dostaje się do środka. Jednakże rozwój pożaru po eksplozji zamyka drogę odwrotu i dlatego muszą ewakuować się przez okno na pierwszym piętrze, po rozwiniętej z wozu bojowego drabinie ( 2 pozorantów). O godz. 10.25 Dyrektor ogłasza  zakończenie szkolenia z próbnej ewakuacji szkoły i przedstawia uczniom oraz nauczycielom wstępne wnioski dotyczące akcji.

Prawidłowość przebiegu próbnej ewakuacji szkoły obserwowali, zastępca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Chojnicach  mł. bryg. Ernest Szczepański, i starszy inspektor Komendy Powiatowej PSP w Chojnicach asp. Dariusz Jeszka.