Szkoła 1Zakończenie rokuGratulacjeSzkoła 2Targi edukacyjne 2016_2

Aktualności

Bardzo ważna wizyta gości z Niemiec. To już 5 lat współpracy ZSP w Malachinie z BBS Start GmbH z Ludwigslust.

21 czerwca 2013 r przybyła na zaproszenie dyrekcji naszej szkoły, a także Starosty Chojnickiego 6 osobowa  delegacja  z Niemiec z wicestarostą Powiatu Ludwigslust-Parchim Wolfgangiem Schmüllingiem , dyrektorem BBS START GmbH dr Manfredem  Müllnerem oraz przedsiębiorcą Hansem-Wernerem Mrowiec - szefem Türen-Wintergärten GmbH -na czele.

Celem wizyty było wypracowanie nowej strategii i formy współpracy pomiędzy partnerami – z uwagi na: zmianę przepisów o kształceniu zawodowym w Polsce, reorganizację samorządu terytorialnego Parchim-Ludwigslust, zmianę koncepcji funkcjonowania BBS START GmbH i pozyskanie nowych partnerów do współpracy.  W piątek podczas uroczystej, a jednocześnie roboczej kolacji  w hotelu Roal, prowadzone były rozmowy dotyczące dalszej współpracy pomiędzy gośćmi z Niemiec i wszystkimi biorącymi udział w projekcie partnerami tj. powiatem chojnickim, który reprezentował wicestarosta p. Przemysław Biesek-Talewski, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie w osobach dyrektor Elwiry Bieszke-Binnebesel oraz Waldemara Czapiewskiego, Zbigniewa Mani, Iwony Nakielskiej , Piotra Kosobuckiego, przedstawicielami przedsiębiorców Czerskich p. Piotra Czapiewskigo, Leszka Pestki, Janusza Elaka, Sławomira Sijki i Romana Sijki

W kolejnych dniach wizyty goście z Niemiec z dużym zainteresowaniem zapoznali się z powstałą w ostatnim okresie nową infrastrukturą Czerska i okolic, współfinansowaną między innymi ze środków unijnych .

Bardzo ważnym dla dalszej współpracy okazały się wizyty w firmach stolarskich panów Piotra Czapiewskiego, Sławomira Sijki, Leszka Pestki i Janusza Elaka. Na gościach z Niemiec duże wrażenie zrobiło nowoczesne wyposażenie techniczne zakładów. Byli też pełni podziwu dla indywidualnej, wręcz artystycznej pracy wykonywanej w tych zakładach.

Nietypowym punktem programu wizyty był udział gości z Niemiec w niezwykle pięknej uroczystości weselnej. To wszystko sprawiło , ze delegacja z Ludwigslust oraz polscy partnerzy ocenili wizytę jako bardzo udaną, przyczyniającą się do pogłębiania trwałych, przyjacielskich i przynoszących pozytywne efekty, związków obu stron.

Pierwszym wymiernym efektem tej wizyty jest wyjazd, w dniach od 15 do 21 września 2013r. młodzieży ZSP w Malachinie na praktyki do Niemiec, a na lata 2013-2014 zaplanowano spotkania w Niemczech przedstawicieli samorządu Powiatu Chojnickiego i  czerskich przedsiębiorców.

 

 

Pozdrawiam Elwira Bieszke-Binnebesel dyrektor ZSP w Malachinie

Zdjęcia Waldemar Czapiewski