mrowiecGratulacjeTargi edukacyjne 2016_2Szkoła 2Szkoła 1

ZSP w Malachinie na Targach Edukacyjnych w Chojnicach.

Wczoraj 14 maja 2013 r. w hali Centrum Parku w Chojnicach w ramach projektu strukturalnego „Pomorskie - dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie, a wyzwania rynku pracy”, odbyły się Powiatowe Targi Edukacyjne. Ponad 1000 uczniów klas trzecich chojnickich  gimnazjów mogło zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych powiatu chojnickiego oraz ofertą firm naszego regionu kształcących pracowników młodocianych.  Nie mogło zatem zabraknąć oferty czerskich szkół ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli czerskich zakładów pracy kształcących uczniów zasadniczych szkół zawodowych. Swoje stanowiska promocyjne pięknie przygotowali stale współpracujący z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie tacy pracodawcy jak: Czerska Fabryka Mebli Sp. z o.o. , „SAGO – wózki widłowe” oraz przedstawiciel czerskiego rzemiosła „Stolarstwo Meblowo Budowlane – Piotr Czapiewski”. Wymienione zakłady mają oczywiście na terenie Czerska i okolic uznaną renomę, ale zaprezentowanie się na terenie Chojnic w tak masowej imprezie jak Powiatowe Targi Edukacyjne może być formą reklamy, która w przyszłości przyniesie wymierne korzyści. Najważniejszym jednak odbiorcą zaprezentowanej oferty był gimnazjalista kończący w tym roku III okres edukacyjny, stojący przed życiowym wyborem przyszłego zawodu. Targi były kapitalną próbą podpowiedzenia młodemu człowiekowi czym mógłby się zajmować w przyszłości, co oferuje mu lokalny rynek pracy, co może znaleźć na miejscu bez wyjeżdżania do odległych miast co łączy się z rozłąką z rodziną i niemałymi przecież kosztami utrzymania się i dojazdów. Targi pokazały, że impreza tego typu  ma sens właśnie w tej formie, w której zarówno szkoły jak i pracodawcy mogą przedstawić wspólnie swoje oferty, a młody niezdecydowany człowiek może dokonać słusznego wyboru kariery zawodowej. Nad całościowym przebiegiem targów czuwała pani dyrektor wydziału edukacji starostwa powiatowego w Chojnicach – pani Maria Wróblewska, która wraz ze szkolnymi koordynatorami projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację” całą imprezę przygotowała. Młodzież zaopatrzona w stosy folderów reklamowych mogła napić się herbaty i zjeść pyszną grochówkę serwowaną przez uczniów restauracji SUKIENNICE i co najważniejsze w bezpośredniej rozmowie z pracodawcami oraz uczniami zakładów pracy obecnych na TARGACH rozwiać swoje wątpliwości dotyczące przyszłej nauki zawodu. Przy okazji pragnę podziękować wymienionym wcześniej pracodawcom z terenu gminy Czersk, którzy wzięli udział w imprezie, poświęcili swój cenny czas i pieniądze w nadziei, że te działania przyczynią się do zwiększenia zainteresowania uczniów zawodami, które te firmy reprezentują.

image

Pragnę też zaprosić gorąco gimnazjalistów klas trzecich z terenu gmin Czersk, Karsin, Osieczna, Czarna Woda i Śliwice na DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY, który będzie miał miejsce w dniu 17 maja 2013 roku o godzinie 12.00.

Koordynator szkolny projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację” ZSP w Malachinie - Waldemar Czapiewski