mrowiecTargi edukacyjne 2016_2Zakończenie rokuSzkoła 2Szkoła 1

Aktualności

Szkołę zaatakowali terroryści

image

Trzech terrorystów wtargnęło do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie. Agresorzy w jednej z sal pojmali kilkunastu zakładników - uczniów oraz jednego nauczyciela.

Pani Dyrektor natychmiast ogłosiła alarm i powiadomiła służby. Następnie ewakuowano wszystkich uczniów oraz pracowników szkoły. Po kilkunastu minutach na miejscu zjawiła się grupa antyterrorystyczna, która odbiła zakładników – tak pokrótce wyglądał scenariusz dzisiejszych (23.10.) ćwiczeń z zakresu próbnej ewakuacji naszj szkoły.
Młodzież i nauczyciele wykazują się w tym momencie znajomością procedury, która rzeczywiście może być wykorzystana w sytuacjach drastycznych np. pożaru, ataku terrorystycznego czy zagrożenia biologicznego. Po to się to robi, aby wyczulić młodzież, nauczycieli i pracowników na takie sytuacje, żeby nie być zaskoczonym. Za każdym razem uczymy się czegoś nowego, za każdym razem wychodzi to, że jeszcze nie do końca te procedury są znane, nie do końca przestrzegane  i, traktowane poważnie. Ale gdyby rzeczywiście do czegoś poważnego doszło to potem może się okazać, że każda znajomość regulaminu jest istotna – mówi pani dyrektor Elwira Bieszke – Binnebesel.
Duże podziękowania kieruję dla kolegów strażaków, którzy jak mogą tak nam pomagają w organizowaniu tych próbnych ewakuacji. Ponadto w tym roku grupa antyterrorystyczna, grupa ćwiczebna z Chojnic (COAST-AT) nas wspomogła. Przyznam że była tutaj duża inicjatywa uczniów, którzy są członkami ochotniczej straży pożarnej i poprzez ich pasję udaje się uatrakcyjnić taką ewakuację, która tak na dobrą sprawę bywa czasami nudna dla nauczycieli i dla uczniów - traktowana jest jako zło konieczne jak wszystkie, podejrzewam przepisy BHP. Musimy być czujni, musimy zwracać uwagę na to, że to bezpieczeństwo jest bardzo istotne.