Szkoła 2Szkoła 1Targi edukacyjne 2016_2Zakończenie rokuGratulacje

Aktualności

HISTORYCZNY PEŁEN ATRAKCJI DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY W ZSP W MALACHINIE

HISTORYCZNY PEŁEN ATRAKCJI DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY W ZSP W MALACHINIE

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny czyli 21 marca 2019 r. był zdecydowanie niezwykły dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Malachinie. Tego dnia zaplanowano bowiem „DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY”, 41-szą „AKCJĘ KRWIODAWSTWO” oraz „WIOSENNISKO 2019”.

Najważniejszy jednak tego dnia o historycznym wręcz znaczeniu był organizowany po raz pierwszy od wielu lat tak wcześnie „DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY”, na który  przybyli  bardzo licznie uczniowie  klas trzecich gimnazjalnych z Czerska, Karsina, Wiela i Łęga oraz  po raz pierwszy od czasów „reformy Handkiego”, uczniowie klas ósmych szkół podstawowych, a dokładnie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Czersku, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Czersku, Szkoły Podstawowej w Łęgu,  Szkoły Podstawowej w Karsinie, Szkoły Podstawowej we Wielu, Szkoły Podstawowej w Gotelpiu i Szkoły Podstawowej w Osowie.

Wicedyrektor ZSP w Malachinie pan Waldemar Czapiewski, który przywitał przybyłych gości, podkreślił, że szkoła nie mogłaby wypełniać swej misji kształcenia zawodowego uczniów, gdyby nie rzemieślnicy, kupcy i producenci  z ternu gminy Czersk i gmin ościennych. Oni to bowiem jako pracodawcy podejmują się trudu praktycznej nauki zawodu uczniów, którzy stają się ich pracownikami młodocianym odbywającymi w Branżowej Szkole I stopnia im. Augustyna Szpręgi w Malachinie, czyli dawnej Zasadniczej Szkole Zawodowej w Malachinie, naukę przedmiotów ogólnych i teoretycznych przedmiotów zawodowych. Toteż na „Dniu Otwartym Szkoły” nie mogło zabraknąć przedstawicieli współpracujących ze szkołą firm.

W tym roku gośćmi „Dnia Otwartego Szkoły” byli przedstawiciele salonów fryzjerskich: "Monika" pani Moniki Smorczewskiej, "Sita" pani Barbary Dering ,  „VENUS”pani Dżesiki Kałuskiej oraz "Maryla" pani Marii Ossowskiej  z Karsina. Ponadto inne zawody reprezentowali przedstawiciele: hotelu „Roal” pana Romana Sijki, firmy „SAGO wózki widłowe” pani Ilony Sawitzkiej, piekarni „Magdalenka” pana Janusza Sobieraja oraz zakładu tapicerskiego i sklepu meblowego „U Cylona” pana Mariusza Zielke.
Część oficjalna imprezy odbywała się na sali gimnastycznej, która tego dnia jak co roku zamieniła się w pawilon wystawowy i salę konferencyjną. Po wystąpieniu wicedyrektora szkoły głos zabrała pani Danuta Sękowska – kierownik szkolenia praktycznego, która również powitała pracodawców i zgromadzonych gości oraz ogłosiła konkurs fryzjerski na najpiękniejszą fryzurę wieczorową lub fryzurę męską wśród uczennic Branżowej Szkoły I stopnia reprezentujących obecne na Dniu Otwartym zakłady fryzjerskie.

Dalszą część imprezy poprowadzili Aleksandra Dahlke i Patryk Janikowski czyli reprezentanci gospodarzy Dnia Otwartego, którymi w tym roku byli samorząd uczniowski i uczniowie klasy 3 TEI.  Przedstawili oni najpierw tegorocznym absolwentom gimnazjów i ośmioklasowych szkół podstawowych dwa żartobliwe filmiki prezentujące szkołę oraz prezentację mulimedialną  przedstawiającą pokrótce historię szkoły, strukturę organizacyjną, zakres kształcenia zawodowego, bazę dydaktyczną, migawki z życia szkoły i ofertę edukacyjną jaką przygotowała szkoła na rok szkolny 2019/2020.

Po części wykładowej kierownik szkolenia praktycznego pani Danuta Sękowska poprosiła uczestniczki konkursu fryzjerskiego o zaprezentowanie zgromadzonej widowni przygotowanych do oceny fryzur. I chociaż wszystkie fryzury były piękne i kosztowały młode fryzjerki wiele pracy, komisja konkursowa postanowiła pierwsze miejsce przyznać uczennicy klasy 2C Angelice Ossowskiej z salonu fryzjerskiego „Maryla”, miejsce drugie również uczennicy klasy 2C Adriannie Gwizdała  salonu fryzjerskiego „Monika”, a miejsce trzecie uczennicy klasy 3D Sarze Ginter z salonu fryzjerskiego „Venus”. Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały atrakcyjne nagrody w postaci kosmetyków.

Następnie  uczniowie – goście Dnia Otwartego,  zostali podzieleni na grupy, a każda grupa otrzymała swoich przewodników, którzy oprowadzili ich po szkole zapoznając z bazą dydaktyczną szkoły. Atrakcją zwiedzania były przygotowane w pięciu salach lekcyjnych prezentacje zawodowe poświęcone specyfice takich zawodów jak mechanik pojazdów samochodowych, stolarz, sprzedawca oraz technik informatyk i technik ekonomista. Na Sali gimnastycznej grupy mogły porozmawiać z pracodawcami oraz przećwiczyć procedury udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem doświadczonych już strażaków z OSP Czersk Mateusza Piotrowskiego i Pawła Łangowskiego - uczniów klasy 3B.

W czasie gdy uczniowie zwiedzali szkołę ich opiekunowie mogli spotkać się z gronem pedagogicznym ZSP w Malachinie w zaimprowizowanym na potrzeby tego dnia cafe-roomie , gdzie mogli napić się kawy i skosztować pysznych ciast podarowanych szkole przez piekarnię „Magdalenka”.

Dyrekcja szkoły i organizatorzy „DNIA OTWARTEGO SZKOŁY” dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy.

Przypominamy również, że rekrutacja do szkoły podobnie jak w latach poprzednich odbywa się elektronicznie poprzez serwis  chojnice.edu.com.pl, a składanie wniosków o przyjęcie do szkoły rozpoczyna się 13 maja 2019 r.

Jednocześnie informujemy, że wiele zakładów pracy jest zainteresowanym zatrudnieniem młodocianych pracowników, którzy chcieliby kształcić się w poszukiwanych na rynku pracy zawodach np. ślusarz, sprzedawca, obuwnik, elektryk, stolarz, cukiernik, piekarz, fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych czy murarz-tynkarz. Listę wszystkich pracodawców i ich oferty są dostępne u pani Danuty Sękowskiej - kierownika szkolenia praktycznego w ZSP w Malachinie. 

W naszej galerii zdjęcia z imprezy wykonane przez p. Patrycja Linda

Wicedyrektor ZSP w Malachinie