Szkoła 2Szkoła 1Targi edukacyjne 2016_2Gratulacjemrowiec

ZSP w Malachinie znowu w Niemczech

W dniach 23 do 26 października br. 19-stu uczniów Technikum im. Augustyna Szpręgi w Malachinie wraz z opiekunami i tłumaczami zarazem – panią Iwoną Nakielską i panem Piotrem Kosobuckim oraz wicedyrektorem panem Waldemarem Czapiewskim, gościło w Zielonej Szkole w nadbałtyckim Dierhagen, prowadzonej przez BBS Start Gmbh z Ludwigslust – ośrodek kształcenia zawodowego, który współpracuje ze szkołą w Malachinie od 2008 roku. Przypomnijmy, że współpraca ta prowadzona jest w ramach partnerstwa powiatów Chojnice i Ludwigslust-Parchim, które w przyszłym roku będzie obchodziło już 15-lecie. Program pobytu naszej młodzieży w Dierhagen był niezwykle atrakcyjny. Zielona Szkoła w której zakwaterowani zostali uczniowie znajdowała się w odległości zaledwie 200 metrów od morza. Poranki zaczynały się gimnastyką poranną prowadzoną przez instruktora z BBS na morskiej plaży, co znakomicie poprawiało nastroje i apetyty naszych dziewcząt i chłopców. Pierwszego dnia cała grupa odbyła wycieczkę po okolicy Dierhagen za pomocą konnych zaprzęgów  oraz zwiedziła niezwykle ciekawe muzeum zasobów naturalnych w Ribnitz-Damgartem, gdzie  mogła podziwiać eksponaty związane z florą i fauną regionu oraz muszle z mórz i oceanów całego świata, a także niesamowity zbiór kamieni szlachetnych i niezwykłych minerałów, o których barwnie z ogromną wiedzą fachową opowiadał właściciel kolekcji. Dzień zakończył się wspólnym grillowaniem charakterystycznych dla tego regionu kiełbasek oraz wspólnymi grami i tańcami. Trzeciego dnia młodzież pojechała do Warnemunde – nadbałtyckiego kurortu, który jest dziś dzielnicą największego miasta landu Meklenburgia – Vorpomern. Tu gospodarze przygotowali dla młodzieży z ZSP w Malachinie dwie atrakcje. Pierwszą była wspólna kąpiel na basenach położonych nad samym morzem, z których można było obserwować plażę i wzburzone tego dnia morze. Drugą był rejs statkiem wycieczkowym po basenach portowych portu i stoczni w Rostoku. Pełna wrażeń polska młodzież po powrocie do  Dierhagen i krótkim odpoczynku przygotowała samodzielnie kolację złożoną z regionalnych dań kuchni polskiej. Ostatniego dnia pobytu młodzieży w Niemczech po śniadaniu odbyło się w obecności dyrektora  BBS Start Gmbh dr Diany Richter oraz pracowników BBS odpowiedzialnych za przygotowanie i obsługę naszego pobytu w Dierhagen, podsumowanie bieżącej wymiany młodzieży. O tym jak zadowolona z przygotowanej w Niemczech gościny była nasza młodzież niech świadczy fakt, że wielokrotnie padały z ich ust pytania czy ten pobyt można jakoś przedłużyć i kiedy będą mogli znowu do Niemiec przyjechać. W czasie pożegnalnego spotkania pojawiło się wiele pomysłów na sposoby dalszej współpracy i na tematy projektów, które mogłyby zostać wspólnie napisane i dofinansowane z programu Erasmus+ lub PNWM.W nadziei, że te wszystkie plany uda się wspólnymi siłami zrealizować, pożegnaliśmy się serdecznie z naszymi niemieckimi przyjaciółmi, wymieniając się wczesniej symbolicznymi upominkami złożonymi z regionalnych produktów i pamiątkowych gadżetów promujących regiony z których wywodzą się uczestnicy wymiany. Zobowiązani do przekazania w Polsce pozdrowień dla Pani Dyrektor naszej szkoły oraz pana starosty Stanisława Skaji ruszyliśmy w drogę powrotną do kraju z nadzieją, że jeszcze tu kiedyś powrócimy.

Zdjęcia z pobytu w Niemczech autorstwa pani Iwony Nakielskiej i panów Piotra Kosobuckiego i Waldemara Czapiewskiego możecie obejrzeć w naszej galerii - zapraszamy !

wc