Targi edukacyjne 2016_2Szkoła 1Zakończenie rokuGratulacjeSzkoła 2

Aktualności

Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Czersk „I Ty posadź swoje drzewko dla przyszłych pokoleń”

Sadzenie lasu w Nadleśnictwie Czersk „I Ty posadź swoje drzewko dla przyszłych pokoleń”

Już tradycją się stało spotkanie różnych środowisk społecznych z terenu Gmin Czersk i Brusy z leśnikami przy sadzeniu lasu zgodnie z hasłem „I Ty posadź swoje drzewko dla przyszłych pokoleń”.

W tym dniu zawitali do Nadleśnictwa Czersk m.in. przedstawiciele samorządów, OSP, Policji, Zakładu Karnego, Szkół, a także stowarzyszeń, aby wspólnie posadzić sadzonki sosny na powierzchni, gdzie dokonano wyrębu już dojrzałego drzewostanu. „Z lasem jest tak, jak z ludźmi. Jedni odchodzą, drudzy przychodzą. Przestrzeń nie znosi pustki. Takie działania zapewniają ciągłość i trwałość naszych lasów” – mówił gospodarz dzisiejszego spotkania pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Czersk - Ireneusz Bojanowski.

Nie mogło zatem zabraknąć przedstawicieli ZSP w Malachinie w tym symbolicznym akcie odnowy drzewostanu. Podobnie jak w ubiegłym roku naszą szkołę reprezentowali wicedyrektor Waldemar Czapiewski i przewodnicząca samorządu uczniowskiego Alina Czapiewska.

Przed wyjazdem na powierzchnię roboczą zasiedliśmy w Izbie Przyrodniczo-Leśnej, gdzie każdy mógł zasłuchać się w słowa prelegentów o lasach i Nadleśnictwie Czersk. Nadleśniczy omówił ogólną sytuację w LP oraz zagadnienia związane z nadleśnictwem, m.in. ogólną jego charakterystykę, hodowlę lasu, występujące zagrożenia – w tym zagrożenia ze strony strzygoni choinówki: prognozowanie występowania i jej zwalczanie, ważniejsze inwestycje oraz darowizny na rzecz „Stowarzyszeń wyższej użyteczności publicznej". Z kolei Inżynier Nadzoru omówił zagadnienia związane z edukacją przyrodniczo leśną.

Wzbogaceni wiedzą o lasach, wzmocnieni kawą i słodkościami uczestnicy spotkania udali się na powierzchnię roboczą, by dokonać nasadzenia jednorocznej sosny. Po krótkim instruktażu Pana leśniczego Elizjusza Osowickiego, przystąpiliśmy do pracy. Efekt? Odnowienie części zrębu na pow. ok. 0,20 ha.

Spotkanie zakończyło się tradycyjną grochówką, przy której humory dopisywały a opowiadaniom o leśnych przygodach nie było końca. Wszyscy uczestnicy żegnali się słowami „do następnego spotkania za rok".

Na podstawie art. p. I Bojanowskiego