Targi edukacyjne 2016_2mrowiecSzkoła 2Zakończenie rokuGratulacje

ZSP W MALACHINIE DBA O BEZPIECZENSTWO INFORMATYCZNE NIE TYLKO U SIEBIE!

Projekt „Bezpieczeństwo systemów informatycznych” realizowany od 01.09.2014 do 31.05.2015 adresowany jest do uczniów: klasy I technikum ZSP w Malachinie oraz klas II i III pobliskich szkół gimnazjalnych w Czarnej Wodzie, Czersku, Karsinie, Łęgu, Osiecznej, Śliwicach, Szlachcie, Rytlu i Wielu.

W trakcie realizacji projektu przeprowadzono 30 godzin spotkań z uczniami klasy I technikum ZSP w Malachinie. Spośród kilkunastu uczniów wyłoniono liderów, wraz z  którymi przygotowany został program lekcji dla uczniów gimnazjum pt. „Bezpieczeństwo systemów informatycznych”. Realizatorzy projektu odwiedzili z ciekawymi lekcjami multimedialnymi aż 22 klasy w 9 gimnazjach. Ponad 400 uczniów  poznało sposoby zabezpieczania swoich  komputerów.

Celem projektu jest zapoznanie uczniów z bezpieczeństwem informatycznym. W ramach przeprowadzonych lekcji zapoznano uczniów z tematyką:

- bezpieczeństwa systemów komputerowych,

- ochrony informacji,

- zabezpieczeń komputera i systemu komputerowego,

- legalności systemów i oprogramowania,

- szyfrowania.

Interaktywna lekcja zawiera demonstrację działania kilku programów diagnostycznych i dwóch autorskich projektów: „BSI” – strona WWW, „Szyfrowanie” – program napisany w języku Java. W trakcie pokazów wykorzystuje się systemy operacyjne: Windows 7, Windows Pe, Linux, Debian.

Dla uczniów przygotowano ulotkę dotyczącą Bezpieczeństwa systemów informatycznych zawierającą informacje dotyczące: bezpiecznego hasła oraz szyfrowania – co i dlaczego warto szyfrować.

Przygotowanie projektu: Bartosz Jabłonecki. Realizacja projektu: Bartosz Jabłonecki i Mariusz Pokrzywinski.

Liderzy informatycy: Mateusz Lorek, Marcin Nakielski, Kajetan Raszeja, Patryk Schiefelbein i Łukasz Gnaczyński. Liderzy marketingu: Alina Czapiewska i Natalia Łącka. Pozostali uczestnicy: Adrian Szymański, Filip Szydełko oraz Gracjan Engler.

Realizatorzy projektu dziękują dyrektorom gimnazjów za życzliwie przyjęcie, dzięki któremu ich uczniowie poznali tajniki  bezpieczeństwa informatycznego.

Tekst Bartosz Jabłonecki

Zdjęcia Mariusz Pokrzywinski, Bartosz Jabłonecki

Jak zwykle więcej zdjęć z opisywanych działań naszych informatyków znajdziecie w naszej galerii!